Sort by

ribu has logged 50 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Ivy

Ivy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Land

The Land

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Words

The Words

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lover

The Lover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bride of the Earth

Bride of the Earth

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saroyanland

Saroyanland

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Persian Lessons

Persian Lessons

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ana, My Love

Ana, My Love

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Changeling

Changeling

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
06
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Bab'Aziz

Bab'Aziz

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gitmek: My Marlon and Brando

Gitmek: My Marlon and Brando

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Half Moon

Half Moon

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Incendies

Incendies

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Capernaum

Capernaum

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
About Some Meaningless Events

About Some Meaningless Events

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
The Pianist

The Pianist

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Read the review Edit this entry