• Wittgenstein Plays Chess With Marcel Duchamp, Or How Not To Do Philosophy

    ★★★★★

  • Choked: Paisa Bolta Hai

    ★★★★

  • Azaadi

    ★★★★★

  • Yours Sincerely, Kanan Gill

    ★★★★

  • Pankh

    ★★★★★

  • Infiltration

    ★★★★★

  • Graceful Agitation

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • There Comes a Knocking

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★★

  • Sole

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★½

  • Nimic

    ★★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Kabir Singh

    ½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Frankie

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • The Whistlers

    ★★

  • The Staggering Girl

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★½

  • Deerskin

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Zombies

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★★

  • The Golden Glove

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • The Report

    ★★★

  • Monos

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Cat Sticks

    ★★★½

  • Kitbull

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • By the Grace of God

    ★★★½

  • Andhadhun

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Tumbbad

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Karwaan

    ★★★★

  • Sanju

  • China Not China

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Manto

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★★