Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Seven Years in May

Seven Years in May

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
White Nights

White Nights

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Our Children

Our Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★½
Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quay

Quay

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stille Nacht II: Are We Still Married?

Stille Nacht II: Are We Still Married?

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Night Vision

Night Vision

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Headspace

Headspace

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Brain Lapse

Brain Lapse

2014
×
Edit this entry  
03
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detective

Detective

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Chitrashala: House of Paintings

Chitrashala: House of Paintings

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pancham Unmixed: Mujhe Chalte Jaana Hai...

Pancham Unmixed: Mujhe Chalte Jaana Hai...

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Two

Two

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Les Bonnes Femmes

Les Bonnes Femmes

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Cloud Door

The Cloud Door

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Visions of Stanley Kubrick

The Visions of Stanley Kubrick

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jaane Bhi Do Yaaro

Jaane Bhi Do Yaaro

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry