• Climax

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★★

  • For the Hungry Boy

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • The Dollmaker

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Man Behind the Microphone

    ★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • Rukh

    ★★★½

  • Spielberg

    ★★★★★

  • Sarah Plays a Werewolf

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Bareilly Ki Barfi

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★½

  • Dear Basketball

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Love and Goodbye and Hawaii

    ★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★½

  • A Death in the Gunj

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Udta Punjab

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ½

  • Kapoor & Sons

    ★★★★★

  • The Late Show - A Short Film By Spike Jonze

  • White Nights

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Dilwale

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Tamasha

    ★★★★

  • Creed

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Haraamkhor

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★★★

  • Talvar

    ★★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★★

  • Quay

    ★★★

  • Masaan

    ★★★★★

  • Krisha

    ★★★★

  • Night Vision

    ★★★

  • Chitrashala: House of Paintings

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • How the 'Dook Stole Christmas

  • PK

    ★★

  • Powerless

  • Happy New Year

    ★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★½

  • Fury

    ★★★★

  • Haider

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★★

  • While We're Young

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Qissa