Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ricardo Ramírez

Ricardo Ramírez

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ricardo
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ricardo’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Synchronic

    Synchronic 2019

    ★★★ Watched 15 May 2023

    Too many questions and very few pills

  • The Mother

    The Mother 2023

    ★★½ Watched 15 May 2023

    Not the Cuban accent

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid 2023

    ★★★★ Watched 04 May 2023

    Dear Ari, I hate flights too

  • Close

    Close 2022

    ★★★★ Watched 29 Apr 2023

    We knew 💔

  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★★★ Watched 02 Feb 2023

    Who's the director that comes out at the end, Tommy Wiseau?

  • M3GAN

    M3GAN 2022

    ★★★½ Watched 12 Jan 2023

    As a programmer, I feel seen

  • Men

    Men 2022

    ★★★★ Watched 28 Jul 2022

    never using airbnb again

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★ Watched 29 Jun 2022

    Fuck you Jocasta

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons 2011

    ★★★½ Watched 28 Jun 2022

    Of course computers failing at critical moments

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched 19 Jun 2022

    Joji Churrasco

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched 28 Apr 2022

    skål

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★★ Rewatched 31 Mar 2022

    We could say it's a slow burn

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11

Review Tags

1
  • netflix
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.