RSS feed for Ric
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Radioland Murders

Radioland Murders

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★½
Edit this entry  
13
Murder Most Foul

Murder Most Foul

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The ABC Murders

The ABC Murders

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Greed

Greed

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
Stargate

Stargate

1994
×
★★½
Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★½
Edit this entry  
13
The Librarian: Return to King Solomon's Mines

The Librarian: Return to King Solomon's Mines

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Sahara

Sahara

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Edit this entry  
13
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Uncharted: Live Action Fan Film

Uncharted: Live Action Fan Film

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Red Dwarf: The Promised Land

Red Dwarf: The Promised Land

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★
Edit this entry