RSS feed for Ricardo

Ricardo has logged 93 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hook

Hook

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Making of 'The Nightmare Before Christmas'

The Making of 'The Nightmare Before Christmas'

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Runaway Brain

Runaway Brain

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry