RSS feed for Ricardo

Ricardo has logged 110 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Vacation

Vacation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lava

Lava

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Entourage

Entourage

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry