RSS feed for Ricardo
  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★★★

    R.I.P. Peter Fonda

    It’s always depressing to see how fascism has always been alive and well in many parts of the world. 

    What impressed me the most about this movie is how well it understood the failure of the hippies and the 60’s while still being in the midst of it. This didn’t come out in 79’ with 10 years of hindsight to go off of. 

    Peter Fonda and Dennis Hopper are both incredible but Jack Nicholson stole the show for me. The speech his character gives by the campfire about freedom was perfect.

  • Grandma's Boy

    Grandma's Boy

    ★★★½

    This is a terrible movie and classic 00’s R comedy fodder... but I laughed a lot, found it really sweet, and thought it had a lot of heart?

  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

    Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

    ★★★½

    I enjoyed this.

    The score was genuinely great, the voice performances are all very good, and there’s a tangible mood to the whole thing. 

    The animation was a bit choppy at times, but for the most part it’s great considering the budget.

    It’s a little meandering and I think it could have benefited from a tighter narrative, but it works for the most part, and it’s an illuminating slice of life take on a great artist.

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

    Scary Stories has a lot of potential but unfortunately ends up being an edgy Goosebumps.

    The first three horror sequences are great. They’re incredibly well directed, they’re creepy, and there’s a genuine feeling of dread. Unfortunately the overall narrative is a lot weaker and the second half is pretty standard young adult/tween fodder.

    The kids are all good and I don’t mind the coming of age stuff, but it never leans in to that like IT or Stranger Things, so…

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★½

    This is one of the best ensamble casts ever, and they all knock it out of the park, but I found this to be melodramatic Oscar bait that often dips in to bad taste. 

    I don’t know what this movie was trying to say. At times I thought it was an indictment of the mental heath care system like Cuckoo’s Nest, other times I thought it was a triumphant personal story like Its Kind of A Funny Story, but in…

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★½

    Arrivaderci

    Inglorious is one of the best examples of catharsis through violence. Few thing are as an enjoyable as watching Nazis burn to death, and it’s even better when a Jew is responsible. 

    I love the cast. Brad Pitt is perfect. This and Cliff Booth are his best two performances outside of Fight Club. All of the basterds are great and their antics in the 3rd act are perfect.

    I think a little bit of Tarantino’s magic dialogue is lost…

  • Jawbreaker

    Jawbreaker

    ★★★

    Rose McGowan is flawless, this film is fine.

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer

    ★★★½

    I feel like Kevin Williamson spent 10 years thinking about what a modern horror slasher would look like and he gave us the masterpiece Scream. His agent and studios took note and made him pump this out. 

    I was ready to blame the shortfalls of this movie on the director, but the direction is honestly fine. It’s not Wes Craven, but the script is faithfully and creatively shot. 

    My biggest issue is that it’s trying to be Scream but it’s…

  • Never Been Kissed

    Never Been Kissed

    ★★★

    That was cute. The writing is often cringe worthy and the direction is incredibly basic, but it’s cute.

    Over intellectualizing this review would make no sense. It’s a cute high school rom com with a twist. The cast is good and everyone grows on you. 

    It won’t change your life, it’s not must see cinema, but it’s also completely harmless and often fun.

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Third viewing and it still breezes by.

    Every time I watch it I enjoy hanging out with these characters more and more.

    The film is so layered and there are so many little details to catch. This time I spotted the flame thrower in the shed when Cliff goes in there, I picked up on more of the jokes weaved into he dialogue, and the soundtrack gets better every time.

    I'm going to give this movie a break. I want…

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★

    Boyz N the Hood is one of those movies that I wish I had seen earlier. There’s a lot of elements here that are very familiar and almost cliche, but it’s not fair because this did all those things first, I’m just watching it 28 years later. 

    The cast is such a treat. Laurence Fishburne is my personal favorite, but Ice Cube and Cuba Gooding Jr are exceptional as wel. 

    John Singleton’s direction is great. It always knows where it’s going, the movie flows so well, it breathes when it needs to. To think John was only 24!! R.I.P.

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★★

    I’ve seen this movie so many times and I enjoy it more and more each time. 

    The soundtrack and the score are perfect. Rarely does a soundtrack work this well in a small drama like this. Everything from the opening music to the Cole Porter songs is perfect.

    Owen Wilson is at his best. He’s funnier in other things, he may even try more in other things, but I genuinely think this is the role he was born to play.…