Sort by

Richard has logged 495 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Light Through Coloured Glass

A Light Through Coloured Glass

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raymond Lewis: L.A. Legend

Raymond Lewis: L.A. Legend

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lead/Follow

Lead/Follow

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Divertimento

Divertimento

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Haulout

Haulout

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dana

Dana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
18½

18½

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oregonda

Oregonda

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Too Rough

Too Rough

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To Leslie

To Leslie

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stewardess School

Stewardess School

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
EO

EO

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Blast Vegas

Blast Vegas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close

Close

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Believe in Santa

I Believe in Santa

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Borrowed

Borrowed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry