Highest rated films

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★½

  • The '85 Bears

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Café Society

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • Christmas, Again

    ★★★★½

  • Rand University

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • While We're Young

    ★★★★

  • Starlet

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Four Falls of Buffalo

Feb 3

Most Watched

Hunt for the Wilderpeople

3 times

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 22

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
28 films
Romance
14 films
Adventure
12 films
Documentary
9 films
Sci Fi
6 films
Crime
6 films
Thriller
6 films
Fantasy
4 films
Animation
4 films
USA
45 films
UK
12 films
France
5 films
New Zealand
4 films
Canada
4 films
Sweden
2 films
Hong Kong
2 films
Taiwan
1 film
Ireland
1 film
China
1 film
English
54 films
French
4 films
Japanese
3 films
German
2 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Russian
1 film
Spanish
1 film
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Mascots
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Rand University
Average weighted rating:

3.4

Films Richard watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Zootopia
  • The Fundamentals of Caring
  • The Overnight
  • Christmas, Again
  • Arrival
  • Pervert Park
  • Capote
  • The Handmaiden
  • Swiss Army Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Only Yesterday
  • Sing Street
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • While We're Young
  • Café Society
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Invitation
  • Mascots
  • Starlet
  • The Wrestler
  • Maggie's Plan
  • Midnight Special
  • Anomalisa
  • An Honest Liar
  • Man Up
  • Igby Goes Down
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • Everybody Wants Some!!
  • People, Places, Things
  • Wildlike
  • The Witch
  • What We Do in the Shadows
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Mistress America
  • Chasing Tyson
  • Silver Linings Playbook
  • Kingsman: The Secret Service
  • Wild
  • The Mermaid
  • The Departed
  • The Prince of Pennsylvania
  • No Crossover: The Trial of Allen Iverson
  • I Hate Christian Laettner
  • Rand University
  • The '85 Bears
  • World of Tomorrow
  • Blade Runner
  • Seven Psychopaths
  • Inside Llewyn Davis
  • Tangerine
  • Hot Fuzz
  • Primer
  • Revolutionary Road
  • The Revenant
  • Four Falls of Buffalo

World map

Highly rated films Richard is yet to see

  • The Odyssey
  • Endless
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more