Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★½

  • Take Shelter

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Boy

Jan 8

Last Film

Arrival

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
10 films
Thriller
8 films
Romance
7 films
Mystery
5 films
Adventure
5 films
Crime
4 films
Action
4 films
Documentary
3 films
Fantasy
3 films
USA
33 films
UK
9 films
France
4 films
Ireland
3 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Germany
2 films
Japan
2 films
New Zealand
2 films
Greece
1 film
English
38 films
French
4 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Japanese
1 film
Latin
1 film
Māori
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 197

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Richard’s most liked review

The Florida Project

The Florida Project

★★★★½

“Do you know why this is my favorite tree? Because it tipped over and it’s still growing.”

This felt like an unintentional spirit sequel/prequel to American Honey where we see the life through the eyes of naive children. Brutally honest, and rich in character. One of the best movies of the year for sure.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Grim Sleeper
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Grim Sleeper
Average weighted rating:

3.0

Films Richard watched in 2017

  • Arrival
  • Star Wars: The Last Jedi
  • La La Land
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Certain Women
  • The Florida Project
  • A Ciambra
  • Lady Bird
  • Lucky
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • The Keeping Hours
  • All the Wild Horses
  • Carol
  • Get Out
  • Cinema Paradiso
  • Baby Driver
  • Personal Shopper
  • Paterson
  • Room
  • The Sixth Sense
  • Eraserhead
  • Louis C.K. 2017
  • Moonlight
  • There Will Be Blood
  • Chungking Express
  • Logan
  • Visions of Light
  • American Honey
  • Hell or High Water
  • Inside Out
  • Take Shelter
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lobster
  • Kubo and the Two Strings
  • Spotlight
  • The Grim Sleeper
  • Beginners
  • Boy

World map

Highly rated films Richard is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Coco
  • I Dream in Another Language
  • Newsies

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more