Highest rated films

  • Mank

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Batman Returns

    ★★★★½

  • Super 8

    ★★★★½

  • Galaxy Quest

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 287 Films watched
  • 23.9 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Flawless

Jan 1

Most Watched

Heat

twice

Galaxy Quest

twice

The Wolf of Snow Hollow

twice

Get Smart

twice

Last Film

The Dark Knight

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
108 films
Thriller
106 films
Comedy
85 films
Action
75 films
Crime
72 films
Horror
39 films
Mystery
34 films
Adventure
24 films
Romance
23 films
Sci Fi
21 films
USA
221 films
UK
41 films
France
18 films
Germany
9 films
Canada
7 films
Australia
6 films
China
4 films
Italy
3 films
Colombia
2 films
Spain
2 films
English
268 films
Spanish
27 films
French
27 films
German
19 films
Russian
12 films
Italian
8 films
Arabic
8 films
Chinese
5 films
Latin
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 110 Added 1404

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

RichLV’s most liked review

Enemy of the State

Enemy of the State

★★★★½

There's nothing like an anti-surveillance state, conspiracy thriller to lift my mood.

Enemy of the State, which is one of the first 'grown up' films I remember seeing, should be credited with sparking my <s>paranoia</s> reasonable, logically-founded fears and concerns. An introduction to mature awareness of potential for abuse of…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

House of the Witch
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Exhibitionist

Films RichLV watched in 2020

  • The Dark Knight
  • Peppermint
  • Wuthering Heights
  • My Christmas Inn
  • Batman Begins
  • Batman Returns
  • Heat
  • Batman
  • Mortal Engines
  • Mank
  • Extraction
  • Beat the Devil
  • Last and First Men
  • Murder!
  • The Limey
  • Vampires vs. the Bronx
  • Bloodsport
  • Hourglass
  • Balloon Guy
  • 2048: Nowhere to Run
  • Tickle Monster
  • Gridlocked
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • Deep Impact
  • 10 Cloverfield Lane
  • Krampus
  • Easy A
  • Galaxy Quest
  • Galaxy Quest
  • Super 8
  • The Raid 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Jack Reacher
  • The Alphabet
  • Law Abiding Citizen
  • Thunder Road
  • Faster
  • Parker
  • The Gunman
  • Arkansas
  • Step Brothers
  • Wildlife
  • Her Worst Nightmare
  • A Model Kidnapping
  • National Lampoon's Vacation
  • We're the Millers
  • Ghosts of War
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The First Purge
  • The Exorcist
  • The Wolf of Snow Hollow
  • His House
  • Freddy vs. Jason
  • Hangman
  • Technological Threat
  • You've Got Mail
  • The Bourne Legacy
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • The Infernal Cakewalk
  • Addams Family Values
  • RED
  • The Haunting of Bly Manor
  • Long Shot
  • Game Night
  • The Way Back
  • Magic Mike XXL
  • House of the Witch
  • Magic Mike
  • Running Scared
  • Overlord
  • Friday the 13th
  • The Binding
  • Blue Streak
  • Scream 2
  • Debt Collectors
  • Into the Storm
  • The Debt Collector
  • Wheelman
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Lake House
  • Just Friends
  • American Murder: The Family Next Door
  • The Gentlemen
  • The Exhibitionist
  • Enemy of the State
  • Black Rain
  • The Nightingale
  • First Man
  • 3:10 to Yuma
  • Twister
  • Tombstone
  • Closed Circuit
  • Zodiac
  • Bandolero!
  • State of Play
  • Bad Boys for Life
  • The Boy Next Door
  • The Judge
  • The Cabin in the Woods
  • Avengement
  • Point Blank
  • Cop Land
  • Heat
  • Daddy's Home
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Office Space
  • Palm Springs
  • Snowden
  • Friends with Money
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Duplicity
  • The Call
  • American History X
  • Agnes Browne
  • Gone in Sixty Seconds
  • Lord of War
  • Safety Not Guaranteed
  • Hannibal
  • Dressed to Kill
  • Being John Malkovich
  • Night Hunter
  • Secret Obsession
  • Dream Lover
  • Acts of Vengeance
  • Black Death
  • Ned Kelly
  • Fatal Affair
  • Louis Theroux: Dark States
  • Mission: Impossible
  • The Sappy Sap
  • Get on Up
  • This Is Where I Leave You
  • The Equalizer 2
  • The American President
  • Twins
  • The Dog Outwits the Kidnapper
  • Dark Shadows
  • Welcome Home
  • Revolutionary Road
  • VFW
  • Mickey Blue Eyes
  • Shaft
  • Trick
  • The Jog
  • Tuber's Two Step
  • Deliver Us from Evil
  • The Black Imp
  • Take Me
  • Birds of Passage
  • Da 5 Bloods
  • Four Brothers
  • 8:46
  • The Thin Man
  • The 10th Victim
  • Seven Days in May
  • i thot i wuz free
  • Adebar
  • Dark Waters
  • Hush
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Intolerable Cruelty
  • The Devil in a Convent
  • The Haunted Castle
  • Bird Box
  • Primal Fear
  • Wild at Heart
  • The Vanishing Lady
  • A Nightmare
  • The Four Troublesome Heads
  • A Trip to the Moon
  • Unedited Footage of a Bear
  • American Storage
  • Get Smart
  • Hearts in Atlantis
  • Throw Like A Girl
  • New York New York
  • In the Fade
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Dante's Peak
  • Vertigo
  • The Martian
  • Morbius: The Living Vampire
  • La Bohème
  • Wind in the Trees
  • Inside Man
  • The American
  • Rated R for Nudity
  • 120 Seconds to Get Elected
  • The Grandmaster
  • Bad Day for the Cut
  • Faceless Killers
  • Run All Night
  • One Step Behind
  • Disturbia
  • Freiheit
  • Sand Pirates of the Sahara
  • It’s All Right, It’s Ok
  • Firewall
  • Sidetracked
  • The Plagues of Breslau
  • Train to Busan
  • Bubba Ho-tep
  • The Pursuit of Happyness

See all 287

World map

Highly rated films RichLV is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more