Sort by
  • Maestro

    ★★

  • Count Magnus

    ★★

  • Godland

    ★★½

  • Will-o’-the-Wisp

    ★★½

  • Enys Men

    ★★★

  • Downton Abbey: A New Era

    ★★½

  • Death on the Nile

    ★★

  • Phenomenology of Image

    ★★★★

  • A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

    ★★

  • The Matrix Resurrections

  • No Time to Die

    ★★

  • Benediction

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Memoria

    ★★½

  • Grantham Overgrown (Infinite Regression)

    ★★★★

  • The Most Beautiful Boy in the World

    ★½

  • Citadel

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • Songbird

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • Drama Out of a Crisis: A Celebration of Play for Today

    ★★★

  • The Boys in the Band

  • A Ghost Waits

    ★★

  • The Father

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★½

  • Dracula

    ★★

  • The Trial of Christine Keeler

    ★★½

  • Martin's Close

    ★★

  • Elizabeth Is Missing

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Knives Out

    ★★

  • How to Build a Girl

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★½

  • GUO4

    ★★½

  • Franco Building with Jonathan Meades

    ★★

  • Bauhaus 100

  • A Rainy Day in New York

    ★★½

  • Midsommar

    ★★

  • 63 Up

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Tolkien

    ★★★

  • You Don't Nomi

    ★★★½

  • The Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★½

  • Calendario de lluvias

    ★★★½

  • Bait

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

  • Red Film

    ★★

  • The ABC Murders

  • The Dead Room

    ★★½

  • Agatha and the Truth of Murder

    ★★

  • Who Killed British Cinema?

    ★★

  • The Interrogation of Tony Martin

    ★★½

  • The Burial of Kojo

    ★★½

  • CzechMate: In Search of Jiří Menzel

    ★★★★

  • The Blue Flower of Novalis

    ★★

  • In Fabric

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★

  • Peterloo

    ★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★½

  • The White Crow

    ★★★

  • Into the Mirror

  • The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin

  • Bergman: A Year in a Life

    ★★★

  • Trees Down Here

    ★★

  • The Image Book

    ★★½

  • Female Human Animal

    ★★

  • Ordeal by Innocence