Sort by

Richmond_Hill has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Mad Pursuit

What Mad Pursuit

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trouser Bar

Trouser Bar

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Greatest Story Ever Told

The Greatest Story Ever Told

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
She

She

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Martin's Close

Martin's Close

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Capper's Birthday

Mrs. Capper's Birthday

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Season's Greetings

Season's Greetings

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tractate Middoth

The Tractate Middoth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Quality

Star Quality

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tonight at 8.30

Tonight at 8.30

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elizabeth Is Missing

Elizabeth Is Missing

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A British Picture

A British Picture

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Second Best

Second Best

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stars of the Roller State Disco

Stars of the Roller State Disco

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear in the Night

Fear in the Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Debussy Film

The Debussy Film

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pat and Margaret

Pat and Margaret

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stud

The Stud

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Bleak Midwinter

In the Bleak Midwinter

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Straight On Till Morning

Straight On Till Morning

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Reptile

The Reptile

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Destricted

Destricted

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Private Function

A Private Function

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death in a French Garden

Death in a French Garden

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry