Sort by

Richmond_Hill has logged 29 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hotel du Lac

Hotel du Lac

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sleepwalker

Sleepwalker

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminus

Terminus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Demi-Paradise

The Demi-Paradise

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Marple: They Do It with Mirrors

Miss Marple: They Do It with Mirrors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Train of Events

Train of Events

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Akenfield

Akenfield

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hawks and the Sparrows

The Hawks and the Sparrows

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cellar and the Almond Tree

The Cellar and the Almond Tree

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Diary of a Nobody

The Diary of a Nobody

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Out of the Shadow

Out of the Shadow

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry