richwu has logged 66 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Whatever

Whatever

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
Orange Sunshine

Orange Sunshine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gambling, Gods and LSD

Gambling, Gods and LSD

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
DMT: The Spirit Molecule

DMT: The Spirit Molecule

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry