Sort by

Rick has logged 253 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Private Lives of Elizabeth and Essex

The Private Lives of Elizabeth and Essex

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Rodeo

The Royal Rodeo

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Old Glory

Old Glory

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Man

The Green Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chocolat

Chocolat

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seven Five

The Seven Five

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Huey Long

Huey Long

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brothers in Law

Brothers in Law

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Hip Hop Hoax

The Great Hip Hop Hoax

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trumbo

Trumbo

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spaceship

Spaceship

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman of the World

A Woman of the World

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's the World Coming To?

What's the World Coming To?

1926
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry