Sort by

Rick has logged 33 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spaceship

Spaceship

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman of the World

A Woman of the World

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's the World Coming To?

What's the World Coming To?

1926
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tickling Giants

Tickling Giants

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Una

Una

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Woman on Pier 13

The Woman on Pier 13

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry