Rick has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hill

The Hill

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star in the Night

Star in the Night

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smashing Time

Smashing Time

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Why Be Good?

Why Be Good?

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love 'Em and Leave 'Em

Love 'Em and Leave 'Em

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Merrily We Live

Merrily We Live

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
5 Against the House

5 Against the House

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beauty Prize

Beauty Prize

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man On A Bus

Man On A Bus

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Nazty Spy!

You Nazty Spy!

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Fleet That Came to Stay

The Fleet That Came to Stay

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Divine Woman

The Divine Woman

1928
×
Edit this entry  
24
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ella Cinders

Ella Cinders

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★
Edit this entry  
12
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1938
×
★★★½
Edit this entry  
12
Show People

Show People

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alice in Movieland

Alice in Movieland

1940
×
★★★
Edit this entry