Sort by

Chris Stanton has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yes, Virginia, There Is a Santa Claus

Yes, Virginia, There Is a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Little Drummer Boy Book II

The Little Drummer Boy Book II

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ziggy's Gift

Ziggy's Gift

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Noël

Noël

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Recess Christmas: Miracle On Third Street

Recess Christmas: Miracle On Third Street

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Bear Who Slept Through Christmas

The Bear Who Slept Through Christmas

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer and Smoke

Summer and Smoke

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Smurfs: 'Tis the Season to Be Smurfy

The Smurfs: 'Tis the Season to Be Smurfy

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Franklin's Magic Christmas

Franklin's Magic Christmas

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Wish for Wings That Work

A Wish for Wings That Work

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Olive, The Other Reindeer

Olive, The Other Reindeer

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry