Sort by

Ricky has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vamp

Vamp

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terrified

Terrified

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gozu

Gozu

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Parents

Parents

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stand by for Tape Back-up

Stand by for Tape Back-up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry