• Scream

    ★★★★½

  • Turma da Mônica: Lições

    ★★★★½

  • Under The White Mask: The Film That Haesaerts Could Have Made

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • End of the Day

  • Don't Look Up

    ★★★★★

  • Being the Ricardos

    ★★★★

  • Uma História Desimportante

    ★★★★★

  • Mateína

    ★★½

  • Cacicus

    ★½

  • Nightmare Alley

  • West Side Story

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★★★

  • How to Breathe Out of Water

    ★★

  • Things Among Days

    ½

  • All Too Well: The Short Film

    ½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Cartagena Boy

    ★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    ★★★

  • A Arte da Memória

  • The Best Place in the World

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★★½

  • Without Aban

    ½

  • O Circo Voltou

    ★½

  • O Pai da Rita

    ½

  • Short Journeys into the Night

    ★★★★★

  • A Lei

    ★★½

  • Memória Sufocada

    ★★★★

  • Ziraldo - Lifelong work of art crying for help

    ½

  • Urubus

    ★★

  • Transversais

    ★★★★

  • Film, the Living Record of our Memory

    ★★½

  • Antígona 442 A.C.

    ★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ½

  • Nós

    ★½

  • Antlers

    ★½

  • Lunch Break

    ★★★½

  • This Is Not Our Fault

    ★★★

  • Bia Mais Um

    ★★

  • A Wild Patience Has Taken Me Here

    ½

  • The Night's Substance

    ★★

  • Ursa

    ★★★

  • Inauguration Day

    ★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★

  • Contour

    ★½

  • Muriel

  • Casa Número Zero

  • Os Pilotos do Plano

  • Critter

    ½

  • Personals

    ★★★★

  • Editing

    ★★★½

  • The Noise of Engines

    ★★★★½

  • Wolf

    ★★½

  • Dobles

    ★½

  • Between Two Dawns

    ★★

  • Camila Comes Out Tonight

    ★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • Sweet River

    ★★★

  • Meu coração é um pouco mais vazio na cheia

    ½

  • Cry Macho

    ★★★★

  • My Son

    ★★★½

  • Rolê - Stories of Brazilian Protests in Malls

    ★½

  • Yuni

    ★★★★½

  • The Last Day

  • The Act

    ★★★★★

  • As in Heaven

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • God Has AIDS

    ★★★★

  • Nunca Mais Serei a Mesma

    ★★

  • Retrato Falado