• Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★

    I can’t say I fully appreciate the marvel that this is supposed to be, but it was a really wonderful and captivating character study

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    Beautiful, haunting, heartwarming, eye opening, just fantastic.

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    I’ve felt so many emotions in less than 2 hours.

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★★

    Why get such an amazing cast to make such an unfulfilling movie?

  • Marjaavaan

    Marjaavaan

    ★★

    Sid, stop making more ek villains

  • Taish

    Taish

    ★★★★

    Would’ve liked a little more character development but was a slick revenge story

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    So so so sooooo good. How do you make the whole world maintain interest in a board game for 7 hours. Fantastic.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★½

    Mildly confused

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    Meh, could’ve done more

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    I think this might be the best movie I’ve ever seen. Hit real deep

  • AK vs AK

    AK vs AK

    ★★★½

    Well that was something

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★★

    Yes I teared up, no we’re not going to talk about it