Sort by

rico has logged 242 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Una Noche

Una Noche

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Antics Roadshow

The Antics Roadshow

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blended

Blended

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry