Sort by

D. has logged 184 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Too Big to Fail

Too Big to Fail

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Game Change

Game Change

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Recount

Recount

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry