Steve has logged 384 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Emotion

Emotion

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
White God

White God

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Edit this entry  
26
Atari: Game Over

Atari: Game Over

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dark Star: HR Giger’s World

Dark Star: HR Giger’s World

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
Edit this entry  
18
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★½
Edit this entry  
12
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
JCVD

JCVD

2008
×
★★★½
Edit this entry