Sort by

riiswitherspoon has logged 341 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Grey Knight

Grey Knight

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Lookin' Italian

Lookin' Italian

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry