Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The White Bus

The White Bus

1967
×
Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lacrimae rerum

Lacrimae rerum

1962
×
Edit this entry  
29
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mad God

Mad God

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Australia

Australia

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
26
Light Years

Light Years

2021
×
Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wife to Be Sacrificed

Wife to Be Sacrificed

1974
×
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Bark

Jurassic Bark

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Lightyear

Lightyear

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Dashcam

Dashcam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
11 x 14

11 x 14

1977
×
Edit this entry  
16
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Money: Vol. 1

Dirty Money: Vol. 1

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Mike's Murder

Mike's Murder

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Domino

Domino

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Emergency

Emergency

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Joy Street

Joy Street

1995
×
Edit this entry  
10
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry