RSS feed for Damien

Damien has logged 53 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Tension

High Tension

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cemetery of Splendour

Cemetery of Splendour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Action Point

Action Point

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Darkness

In Darkness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Reef

The Reef

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barracuda

Barracuda

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry  
27
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Edit this entry  
26
The Levelling

The Levelling

2016
×
Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
Edit this entry  
21
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
Edit this entry  
21
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
Read prior review Edit this entry  
20
Wendigo

Wendigo

2001
×
Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Edit this entry  
20
Tallulah

Tallulah

2016
×
Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
15
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
Edit this entry  
12
Q

Q

1982
×
Edit this entry  
11
Curve

Curve

2015
×
Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Edit this entry  
10
Nocturama

Nocturama

2016
×
Edit this entry  
09
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
Edit this entry  
09
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Edit this entry