Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • In Darkness

    ★★★½

  • Action Point

    ★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Cemetery of Splendour

    ★★★★★

  • Nowhere Boy

    ★★★★★

  • Cooley High

    ★★★★★

  • Sami Blood

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Inception

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★½

  • I Origins

    ★★★½

  • High Tension

    ★★★½

  • Pyewacket

    ★★★½

  • Barracuda

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

The Sinner

Jan 4

Last Film

High Tension

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Thriller
22 films
Horror
16 films
Crime
9 films
Comedy
9 films
Mystery
8 films
Sci Fi
6 films
Adventure
6 films
Action
6 films
Fantasy
5 films
USA
39 films
UK
12 films
France
8 films
Canada
4 films
Belgium
3 films
Italy
3 films
Germany
3 films
Mexico
2 films
Japan
2 films
Norway
2 films
English
47 films
Italian
5 films
French
5 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
Polish
2 films
Swedish
1 film
Thai
1 film
Vietnamese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 147 Added 250

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Damien’s most liked review

Eighth Grade

★★★★★

This is a perfect film. With the usual trappings stripped away, this school age coming-of-age film portrays a real young adult female, youtuber,acne and all, in her misadventures growing up. A very rewarding film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Action Point
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Barracuda
Average weighted rating:

3.1

Films Damien watched in 2018

  • High Tension
  • Jacob's Ladder
  • Blindspotting
  • Bumblebee
  • Widows
  • Do the Right Thing
  • Cooley High
  • BlacKkKlansman
  • Diabolique
  • I Kill Giants
  • Eighth Grade
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Cemetery of Splendour
  • Skyfall
  • Inception
  • Faces Places
  • Action Point
  • In Darkness
  • The Reef
  • Mulholland Drive
  • Sami Blood
  • Barracuda
  • I Origins
  • Mr. Roosevelt
  • Pyewacket
  • Nowhere Boy
  • The Red Turtle
  • Gosford Park
  • The Levelling
  • The Godfather: Part II
  • The Maltese Falcon
  • Audition
  • Beyond Skyline
  • Berberian Sound Studio
  • Wendigo
  • The Shape of Water
  • Tallulah
  • Silence
  • Black Christmas
  • Creature from the Black Lagoon
  • Carnival of Souls
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Q
  • Curve
  • The Killing
  • As Above, So Below
  • Nocturama
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Who's That Knocking at My Door
  • The Disaster Artist
  • Seven Psychopaths
  • Leviathan
  • The Sinner

World Map

Highly rated films Damien is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more