Highest rated films

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Five Feet Apart

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Escape Room

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★★

  • Hard Candy

    ★★★★★

  • The Amityville Horror

    ★★★★★

  • The Hidden

    ★★★★★

  • Rust Creek

    ★★★★★

  • Savaged

    ★★★★★

  • Long Weekend

    ★★★★½

  • He Never Died

    ★★★★½

  • In Fear

    ★★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Mars Attacks!

    ★★★★

  • Dogman

    ★★★★

  • Blaze

    ★★★★

  • The Dark Half

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Jessabelle

Feb 21

Most Watched

How to Train Your Dragon: The Hidden World

twice

Last Film

The Signal

Oct 31

Genres, Countries & Languages

Horror
34 films
Thriller
28 films
Drama
13 films
Sci Fi
8 films
Mystery
8 films
Comedy
6 films
Fantasy
3 films
Crime
3 films
Action
3 films
Adventure
2 films
USA
41 films
UK
6 films
Canada
3 films
Italy
3 films
Australia
1 film
Norway
1 film
Spain
1 film
Sweden
1 film
Japan
1 film
Germany
1 film
English
47 films
French
4 films
Spanish
4 films
Italian
2 films
Japanese
1 film
German
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 592

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Damien’s most liked review

Us

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Less a horror than a social message/drama/sci-fi

Being a horror fan first and foremost I try to be thankful for any horror that is released. I don't always like them though. This was a film about a failed government experiment on cloning. That in and of itself is a cool…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Piranha 3DD
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Alien
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

100 Tears
Average weighted rating:

2.5

Films Damien watched in 2019

  • The Signal
  • Thanks for Sharing
  • 100 Feet
  • Hard Candy
  • Isolation
  • In the Tall Grass
  • Alien
  • Piranha 3DD
  • The Devil's Rejects
  • The Horrible Dr. Hichcock
  • Noroi: The Curse
  • Tourist Trap
  • Seconds
  • The Evil
  • Blaze
  • The Amityville Horror
  • Husk
  • Long Weekend
  • Raising Arizona
  • Savaged
  • Rust Creek
  • Suspiria
  • In the Mouth of Madness
  • The Hidden
  • He Never Died
  • Dogman
  • The Dark Half
  • John Dies at the End
  • The Duchess
  • Head Count
  • Mars Attacks!
  • Annabelle Comes Home
  • Escape Room
  • Child's Play
  • The Car
  • In Fear
  • The Last Winter
  • Brightburn
  • The Last House on the Left
  • 100 Tears
  • Lords of Chaos
  • Intruders
  • Five Feet Apart
  • He's Out There
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Happy Death Day 2U
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Jessabelle

World Map

Highly rated films Damien is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Daniel Sloss: X
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more