Sort by

gustavo has logged 317 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
27
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry