• 964 Pinocchio

    964 Pinocchio

    ★★★½

    "be nice and die quickly."

    damn, word.

  • Photocopier

    Photocopier

    ★★★★½

    yaaa bagus sih, tapi gituuu......
    i don't know, "the most personal is the most creative" i guess????????? 😂😂😂 *sarcasm* (pake disclaimer biar aman)

  • The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★½

    *Remembering when they went to India*

    Paul : "It's that you know, we probably should've sort of...."

    John : "Been ourselves?"

    Paul : "Yeah a lot more yeah."

    George : "That is the biggest joke, to be ourselves. Because that was the purpose of going there, try and find who yourself is."

    John : "Yeah, well we found that."

    George : "And if you were really yourself you wouldn't be any of who we are now."

    Paul : *is shocked*…

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    The feeling when you finally watch the film you love the most at cinema, which you've only been able to watch it on your laptop before (and perhaps on illegal sites). Bruuuhhhhhh i was 'bout to shit myself at the corridor fight scene.

  • Dave Chappelle: The Closer

    Dave Chappelle: The Closer

    ★★★★

    "Watch out, Dave, they are after you!"

    "... One 'they' or many 'theys'?"

    Ngelawaknya gak nanggung2 🤣🤣🤣
    Baru beberapa hari impactnya udah gede banget. RIP

  • Yuni

    Yuni

    ★★★★

    "preedom abis dah."

  • Bus 44

    Bus 44

    ★★★★½

    It took me like 4 minutes to realize how sweet and fucked it is lol
    Gemeteran anyingg

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★½

    What zero d!ck does to a mf.

  • Love & Pop

    Love & Pop

    ★★★★★

    First half : Such a fun film about friendship and subsidized-dates.

    Second half : It's getting existential and stressful just like classic Hideaki Anno, wtf?????? 😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰 Is that Kakihara the charismatic SM guy from Ichi The Killer? 😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰😰♥️♥️♥️

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

    From pervert and boob jokes and badass giants fighting with classical and rock music as the soundtrack, to deep existential philosophy from 19th-20th century. WTF? *Confused screaming*
    "Shit went from 0 to 100 real quick!"

    Of course i googled for explanation, and watched it two times (also rewatched episode 24-26 of NGE). Shame on me and my ostrich brain.

  • Ponirah Is Convicted

    Ponirah Is Convicted

    ★★★★

    "I can't accept this reality anymore."

    Ponirah wants to get out of the past but the past surrounds her. Trapped in a room without walls. Ponirah is haunted.

    It has a good story and is pretty well executed but the acting is meh.
    And how tf does the rough editing make the film quite intense?

  • Better Days

    Better Days

    ★★★★½

    wah anjirrrrrrrrrrrrrrrrr gile
    One of the best films of the decade (that i've watched).