Lucy Anna has logged 211 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Man and His Shoes

One Man and His Shoes

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry