• Eternals

    Eternals

    ★★★★

    Yeah, I kinda loved this as a chill ride with some pretty people talking some absolute nonsense.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★★½

    Loved this, love the fact that Oscar seems to single-handedly be keeping the grown up romance for grown ups alive. Absolutely wild that this was secretly about war crimes and no one alerted us to this fact.

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★★

    Sorry to report I quite enjoyed myself with this one! It followed the cardinal rule that if Leto must be involved with a project (and he mustn’t), he should appear in as few scenes as possible.

    Rami’s was my favourite performance, back in his highly strung Mr. Robot comfort zone. Though, Denzel is obviously brilliant, even when phoning it in.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    Holy shit this ruled.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    Dev Patel actually renders me speechless, I simply cannot process someone being that attractive, the computes just not computing!!!

    Loved the little Prometheus reunion with Sean Harris and Kate Dickie, two greats.

    Okay that’s all I have to say this was two hours of nothing but net, in my humble opinion!

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★★

    Second viewing confirms I’m absolutely in love with every aspect of this beautiful little freak show of a flick.

    Gonna start running my own Malignant PR campaign that consists solely of directing people towards George Young’s Instagram. That shot of Kekoa slowmo walking in the rain is the most beautiful thing I’ve seen in a minute.

  • Infernal Affairs

    Infernal Affairs

    ★★★★½

    An absolutely tight as a drum, gripping thriller.
    No thoughts, just sexy Tony Leung and his sexy little greasy hairdo.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★★

    I would lay down my life for James Wan.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Shoutout to 59-year-old Tony Leung, in the top two sexiest MCU villains, and he ain’t number 2 (at least until I rewatch Black Panther and Killmonger usurps him).

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★★½

    Not bad! Sure, it's a little disjointed, the action choreography and editing is sloppy, and Samara Weaving was criminally underused – BUT the cast is hot! So very hot! How are people not getting this?

    Would have been a five star flick if they'd just let Snake Eyes and Storm Shadow kiss like they so clearly wanted to!

    Anyway, gonna go binge Warrior for Andrew Koji now brb.

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★★½

    Insert *Selina Meyer nervous laughter “What the fuck” gif* here.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    Even more enjoyable the second time around!

    Just want to highlight Idris Elba, an immensely talented actor who is still somehow underrated. Impossibly handsome, expressive, charming, and with comedic timing that’s second to none. Each time he muttered “Oh, for fuck’s sake” under his breath my love of the film (and his character) quadrupled. Plus he wore the hell out of that sexy Bloodsport costume.

    Also David Dastmalchian saying “fizzlesticks”…Academy Award.