Sort by

Marlon has logged 111 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Edit this entry  
15
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
23
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Edit this entry  
21
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
Edit this entry  
17
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
Edit this entry  
05
Tangled

Tangled

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★½
Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★½
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
26
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry