Sort by

rinv has logged 217 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
Edit this entry  
26
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
24
The Silence

The Silence

1963
×
Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Alien Factor

The Alien Factor

1978
×
Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
Edit this entry  
23
Danny Brown: Live at the Majestic

Danny Brown: Live at the Majestic

2018
×
Edit this entry  
19
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
18
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
Edit this entry  
14
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
Edit this entry  
12
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
05
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
24
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
Edit this entry  
14
Pusher

Pusher

1996
×
Edit this entry  
14
Fear X

Fear X

2003
×
Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bleeder

Bleeder

1999
×
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Edit this entry