RSS feed for Riny

Riny has logged 542 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chicken and Duck Talk

Chicken and Duck Talk

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Hero

The Last Hero

1982
×
★★
Edit this entry  
19
New Battles Without Honor and Humanity 1

New Battles Without Honor and Humanity 1

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Streetfighter

The Streetfighter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Message

The Message

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Domino

Domino

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Woman in Witness Protection

Woman in Witness Protection

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Matewan

Matewan

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Boy

Boy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Secret

The Secret

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Cats Disappeared from the World

If Cats Disappeared from the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fascination

Fascination

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Sweet Whip

Sweet Whip

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Boy and His Samurai

A Boy and His Samurai

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Baal

Baal

1970
×
★★★
Edit this entry  
20
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jandek on Corwood

Jandek on Corwood

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry