Highest rated films

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Millennium Actress

    ★★★★★

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • Tongues Untied

    ★★★★★

  • Revolutionary Girl Utena

    ★★★★★

  • Black Is … Black Ain’t

    ★★★★★

  • Four Women

    ★★★★★

  • Anthem

    ★★★★★

  • The Labyrinth 1.0

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 312 Films watched
  • 78 Average per month
  • 18.4 Average per week

Milestones

First Film

You Should Have Left

Jan 1

Most Watched

The Mortal Instruments: City of Bones

twice

Swept Away

twice

The Giver

twice

Ethnic Notions

twice

How to Kiss

twice

Last Film

Mother's Day

Apr 21

Genres, countries & languages

Drama
120 films
Comedy
112 films
Horror
73 films
Thriller
59 films
Romance
43 films
Sci Fi
41 films
Action
35 films
Crime
33 films
Animation
33 films
Fantasy
31 films
USA
237 films
Canada
27 films
UK
26 films
Japan
18 films
France
14 films
Germany
6 films
Italy
6 films
Sweden
4 films
India
3 films
Brazil
2 films
English
285 films
French
21 films
Japanese
19 films
Italian
16 films
Spanish
14 films
Russian
11 films
German
11 films
Portuguese
7 films
Swedish
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 65 Added 263

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jourdain’s most liked review

Jourdain’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

I May Destroy You
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Baby Geniuses
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Split
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Getting Married in Buffalo Jump

Films Jourdain watched in 2021

  • Mother's Day
  • The Old Dark House
  • Godzilla vs. Kong
  • The Mummy
  • Bonnie and Clyde
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Easy Rider
  • PCU
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Son in Law
  • What Men Want
  • The Resident
  • The Black Cat
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Dream Cruise
  • Right to Die
  • We All Scream for Ice Cream
  • Ganja & Hess
  • Blankman
  • Spies Like Us
  • A Night at the Roxbury
  • The Screwfly Solution
  • Pelts
  • Valerie on the Stairs
  • The Washingtonians
  • Pro-Life
  • Superstar
  • The 400 Blows
  • The Dilemma of Desire
  • Sounds Like
  • The V Word
  • Look Who's Talking
  • My Blue Heaven
  • ¡Three Amigos!
  • Black Sheep
  • The Learning Tree
  • The Seduction of Mimi
  • Imprint
  • Jenifer
  • Matewan
  • Inserts
  • Dance of the Dead
  • Family
  • Grease
  • Dreams in the Witch House
  • The Fair Haired Child
  • Pick Me Up
  • An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn
  • Baby Geniuses
  • Eve's Bayou
  • Homecoming
  • Deer Woman
  • Haeckel's Tale
  • Chocolate
  • A Tribute to Malcolm X
  • Swept Away
  • Swept Away
  • Jury Duty
  • Cigarette Burns
  • Sick Girl
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Swept Away
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • In the Army Now
  • So I Married an Axe Murderer
  • Warriors of Virtue
  • A Gnome Named Gnorm
  • Over the Edge
  • Night Train to Terror
  • Simran
  • Devdas
  • May
  • Slaxx
  • Warlock
  • Black Girl
  • Breathless
  • Nothing but Trouble
  • The Wrong Guy
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Senseless
  • Shakes the Clown
  • Clifford
  • It's Pat
  • Tommy Boy
  • The Women
  • The Stupids
  • Stay Tuned
  • Coneheads
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Chairman of the Board
  • Encino Man
  • Honey, I Blew Up the Kid
  • The Warriors
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Barbarella
  • Pitch Black
  • Deep Rising
  • The Giant
  • Manhattan Murder Mystery
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Barton Fink
  • Blue Velvet
  • Revolutionary Girl Utena
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • You, Me and Dupree
  • Evil Ed
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Virtuosity
  • Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace
  • Ghost in the Machine
  • The Lawnmower Man
  • Good Manners
  • Zack Snyder's Justice League
  • Leaving Normal
  • Heaven Help Us
  • Audrey Rose
  • Woman in the Dunes
  • Magic
  • Shangri-La
  • Rabbit Hole
  • Outer Space
  • Mimic
  • The English Patient
  • Bad Lieutenant
  • Austenland
  • Argo
  • Casa de Lava
  • Rain Man
  • The Giver
  • Species
  • Fear
  • Liberal Arts
  • Clementine
  • The Body Beautiful
  • Affirmations
  • Coffee Coloured Children
  • Ham on Rye
  • Holiday
  • Radio Mary
  • The Holy Mountain
  • Opening Night
  • Audition
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • I May Destroy You
  • Thief
  • An Act of Love
  • Cube
  • WandaVision
  • Living in Oblivion
  • Crossing Delancey
  • Between the Lines
  • Bio-Dome
  • Phantoms
  • Chilly Scenes of Winter
  • Batman & Robin
  • The Scary of Sixty-First
  • Batman Forever
  • Wimbledon
  • Die Hard 2
  • Martha Marcy May Marlene
  • I'm No Angel
  • Tom & Jerry
  • The Dead Zone
  • Shakedown
  • I Am Somebody
  • A Drop of Sun Under the Earth
  • Walk for Me
  • A Guide to Breathing Underwater
  • The Labyrinth 1.0
  • 100 Boyfriends Mixtape (The Demo)
  • Anthem
  • Black Panthers
  • The Player
  • Red Dragon
  • Manhunter
  • The Insider
  • Quiz Show
  • Marry Me
  • She Dies Tomorrow
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Gilda
  • I Care a Lot
  • Sonic the Hedgehog
  • Speed
  • A Ghost Story
  • Waiting for Guffman
  • Test Pattern
  • Dog Day Afternoon
  • The Deer Hunter
  • Mikey and Nicky
  • The Saddest Music in the World
  • Kiki's Delivery Service
  • Thomasine & Bushrod
  • Certified Copy
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Paris, Texas
  • The Hater
  • First Blood
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • Careful
  • Millennium Actress
  • The Caveman's Valentine
  • Surviving Desire

See all 312

World map

Highly rated films Jourdain is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more