RSS feed for Jules

Jules has written 23 reviews for films during 2019.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★½

    MILD SPOILERS

    Who knew that Danny, the little kid from The Shining had some sort of super power?

    I certainly didn't and I've seen The Shining multiple times. So fast-forward a good 20 odd years and our boy Danny has grown into a maladjusted human being who only likes two things in life; alcohol and running from his "demons" who just happen to be real. No, really and it's not just Danny who sees them which I'll get to in…

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    MILD SPOILERS

    I was so excited to hear about a Breaking Bad movie, and I suspect I was one of the millions of fans around the globe that felt the same. There was no need for hoopla or PR advertising campaigns to push this into the minds of viewers – the fanbase for Breaking Bad were more than ready to see Jesse Pinkman and Walter White once more.

    That said, would it be as good as the TV series? Could…

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    SPOILERS

    Put on a happy face...

    I never thought I would say these words, but I think I have finally seen a Joker origin film good enough to stand alongside Heath Ledger's Academy award-winning performance from The Dark Knight. And I do not say these words lightly. While everyone else on planet Earth is getting hung up on this movie "glorifying mental illness", I'm sitting here wondering why Joaquin Phoenix still hasn't won an Oscar already. I'm sure I can't…

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★★

    "If you ever left me I'd tear my heart out and never put it back"

    SOME SPOILERS AHEAD

    My partner actually asked if we could rewatch Paterson, which surprised me. Surprised because Paterson is a film that requires a fair bit of attention. It’s not one of those films where you can miss 10 minutes and still know what’s going on. I don’t know if that is how it was intended to be filmed, but watching Paterson for the second…

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    “The Answers We Seek Are Just Outside Our Reach”

    MILD SPOILERS AHEAD

    I toiled with the idea of writing this review for more than a day. I decided I had to see it more than once to fully understand the magnitude of the message that this film delivered. I am not sure that I’ve fully grasped all of the concepts explored in the movie, but there is one that seemed to hit home a lot harder than expected, and that…

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★★

    This was the "Ghost in the Shell" we deserved...

  • Burning

    Burning

    ★★★★

    ********SPOILERS AHEAD********

    "You can make it disappear like it never existed"...

    Burning first came on my radar after checking out one of two sites I often frequent for movie-related content. As soon as I saw that Steven Yuen was in it and that he was playing the antagonist, I was sold. I've been a fan of Steven Yuen since his Walking Dead days, and he's gone onto bigger and brighter things since. One could say that leaving The Walking Dead…

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★★½

    I've seen a few reviews for this film talking about "satire" and using big words to say that they didn't like it. I'm probably in the last 10 per cent of people that really enjoyed this film, and I'm finding it hard to agree with the critics about it.

    There are two main reasons for this. The first is that this film is a Dan Gilroy movie and he both wrote and directed this. And I've been a huge fan…

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★½

    Margot is one damn fine actress. I'm not going to lie, her acting in this film is off the chart good, better than her stint as Queen Elizabeth in Mary, Queen of Scots. This girl is going places. I would say the only thing letting Margot Robbie down is her looks. She's too pretty to make ugly if you get what I mean.

    One thing that wasn't so great was the CGI used whenever Tonya was on the ice -…

  • Piercing

    Piercing

    ★★

    There is no doubt in my mind that this original work as a novel is probably kickass. The problem with that is not everything written in a novel should be adapted to film. This is one such example.

    I like my violence as much as the next blood-thirsty heathen but it has to make sense, it has to flow, it has to be something you need to see for the telling of the story to mean something... more. I get…

  • Polar

    Polar

    ★★

    You know when you watch a film and you think that the main actor somehow just doesn't fit? That's what I thought of Mads Mikkelsen in this film. Not that he didn't portray the character well, the opposite in fact. Mads Mikkelsen is too good for a film like this.

    I am OK with movies that look like they could be another movie you've seen except better. Polar is definitely not one of those. This film is pretending to be…

  • The Mule

    The Mule

    ★★★½

    I don't like going to movies when I'm just not emotionally prepared. I WAS NOT PREPARED FOR THIS...

    I doubt I'd call this movie "light" by any means, it's as heavy a hitter as any of Clint's previous films and just as bloody good. The man is 88 years old, almost as old as the character he portrays in the movie. He's won FOUR academy awards, and countless others for directing. It's pretty damn hard to watch a movie that's…