Nic has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Bloodsucking Bastards

Bloodsucking Bastards

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mind the Gap

Mind the Gap

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry