Sort by

Rippy has logged 594 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amy Winehouse - I Told You I Was Trouble. Live in London

Amy Winehouse - I Told You I Was Trouble. Live in London

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry