Sort by

Rippy has logged 78 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry