Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Farewell to Ozark

A Farewell to Ozark

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Anatomy of a Scandal

Anatomy of a Scandal

2022
×
★★★½
Edit this entry