Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Mihkel Eidast

Mihkel Eidast

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Mihkel
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Mihkel’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spiderhead

    Spiderhead 2022

    ★★ Watched by Mihkel Eidast 19 Jun 2022

    great soundtrack, not-so-great film

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Watched by Mihkel Eidast 17 Jun 2022

    What a way to surface _all the feelings_ in me.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by Mihkel Eidast 08 Jun 2022

    magnificent

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★★ Watched by Mihkel Eidast 05 Jun 2022

    Nice.

    Y'all didn't really think I was going to rate this lower, did you?

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga 2020

    ★★★★ Rewatched by Mihkel Eidast 03 Jun 2022

    i would vote for them

  • Evil Dead II

    Evil Dead II 1987

    ★★★★½ Watched by Mihkel Eidast 01 May 2022

    too many plot holes to count, by this is probably the best thing I've seen this week

  • The Sixth Secret

    The Sixth Secret 2022

    ★★★½ Watched by Mihkel Eidast 30 Apr 2022

    "Secrets Out", a Knives Out sequel

  • The Sleeping Beast

    The Sleeping Beast 2022

    ★★★★ Watched by Mihkel Eidast 30 Apr 2022

    this film convinced me all children are psychopaths

  • Strawberry Mansion

    Strawberry Mansion 2021

    ★★★½ Watched by Mihkel Eidast 30 Apr 2022

    this exploitative ad business is bad. beautiful colors.

  • Mona Lisa and the Blood Moon

    Mona Lisa and the Blood Moon 2021

    ★★★★ Watched by Mihkel Eidast 30 Apr 2022

    nice beats

  • Deadpool

    Deadpool 2016

    ★★★ Rewatched by Mihkel Eidast 27 Apr 2022

    still way too violent, and tries to be too funny for its own good. good entertainment nonetheless.

  • Raw

    Raw 2016

    ★★★★½ Rewatched by Mihkel Eidast 16 Apr 2022

    bad vegans

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11

Review Tags

12
  • elektriteater
  • netflix
  • hõff
  • hõff2022
  • cinamon
  • apollokino
  • ekraan
  • hõff2017
  • disney+
  • hõff2019
  • hõff2020
  • mubi
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro