Highest rated films

  • Dune

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★★

  • Nobody

    ★★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★★

  • Flee

    ★★★★★

  • Juniper

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★★

  • The Game

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • Sully

    ★★★★★

  • Election

    ★★★★★

  • In the Name of the Father

    ★★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 302 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

The Trial of the Chicago 7

Jan 1

Last Film

Crazy, Stupid, Love.

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
137 films
Drama
130 films
Adventure
77 films
Family
73 films
Action
62 films
Thriller
54 films
Fantasy
49 films
Romance
46 films
Sci Fi
38 films
Crime
28 films
USA
272 films
UK
51 films
Germany
21 films
France
14 films
Canada
13 films
Australia
6 films
Japan
6 films
Sweden
5 films
Denmark
5 films
Belgium
4 films
English
292 films
French
34 films
Spanish
29 films
German
24 films
Russian
18 films
Italian
11 films
Japanese
9 films
Chinese
7 films
Arabic
6 films
Korean
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mihkel’s most liked review

We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

★★★★★

SHARK FRENZY

so much fun!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

St. John's Day

Films Mihkel watched in 2021

  • Crazy, Stupid, Love.
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Hotel Transylvania 2
  • Hotel Transylvania
  • Wonder Woman 1984
  • On the Rocks
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Finch
  • Gone Girl
  • A Cinderella Story
  • Interstellar
  • Dune
  • Ice Age: Collision Course
  • Ice Age: Continental Drift
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Ice Age: The Meltdown
  • Ice Age
  • Nobody
  • King Richard
  • No Sudden Move
  • The Matrix Resurrections
  • The Animatrix
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Don't Look Up
  • Hawkeye
  • The Card Counter
  • The Green Knight
  • Being the Ricardos
  • Seberg
  • Zodiac
  • The Social Network
  • Deck the Halls
  • Mr. Popper's Penguins
  • Iron Man 3
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • The Little Things
  • Constantine
  • The Dissidents
  • Enchanted
  • Cats
  • F9
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Bruised
  • The Upside
  • Matilda
  • Big Night!
  • The Score
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • A Boy Called Christmas
  • Cam
  • The Lorax
  • Elysium
  • No Looking Back
  • The Rhythm Section
  • Lemonade Mouth
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Precious Ivie
  • The Sanctity of Space
  • Bowfinger
  • tick, tick...BOOM!
  • Red Rocket
  • The Sparks Brothers
  • We're the Millers
  • No. 10
  • Boiling Point
  • Mulan
  • Leap Year
  • The Innocents
  • Duplicity
  • One Child Nation
  • Sonic the Hedgehog
  • Great Freedom
  • Juniper
  • Bedazzled
  • The Vast of Night
  • Hit the Road
  • The French Dispatch
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Annette
  • I'm Your Man
  • Jungle Cruise
  • Ciao Alberto
  • All Too Well: The Short Film
  • Marine Life Interviews
  • Party Central
  • Partysaurus Rex
  • Red Notice
  • The Story of My Wife
  • Pleasure
  • Wild Men
  • Flee
  • Jingle All the Way
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Love Hard
  • Meru
  • The Lighthouse
  • Army of Thieves
  • The Haunting of Hill House
  • Uncorked
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Escape from Pretoria
  • Good Omens
  • Infinite
  • Honey Boy
  • Palm Springs
  • Squid Game
  • What Happens in Vegas
  • Happiest Season
  • Black Widow
  • No Time to Die
  • Spectre
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • She's All That
  • The People vs. Larry Flynt
  • The Guilty
  • Free Guy
  • Everybody's Talking About Jamie
  • Kate
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • Tropic Thunder
  • Soul
  • Loki
  • Newsies
  • Tomorrowland
  • Monte Carlo
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • The Tomorrow War
  • Cemetery Junction
  • Worth
  • The Accountant
  • The Intern
  • Junior
  • The Good Shepherd
  • The Straight Story
  • Cruella
  • Superbad
  • EuroTrip
  • Little Women
  • Idiocracy
  • W.
  • Parkland
  • The Last Letter From Your Lover
  • Argo
  • The Death of Stalin
  • Luca
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Tangled
  • Election
  • Stowaway
  • Raya and the Last Dragon
  • St. John's Day
  • Midsommar
  • 102 Dalmatians
  • 101 Dalmatians
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Fantastic Four
  • Army of the Dead
  • One Night in Miami...
  • Late Night
  • Zombieland: Double Tap
  • Zombieland
  • Chick Fight
  • Bo Burnham: Inside
  • Repo Men
  • Sully
  • The Mirror Has Two Faces
  • Kindergarten Cop
  • Bad Trip
  • Steve Jobs
  • Friends with Money
  • Two Distant Strangers
  • Blue Miracle
  • By the Sea
  • Lost in Translation
  • The Other Boleyn Girl
  • 40 Days and 40 Nights
  • The Interpreter
  • October Sky
  • The White Tiger
  • Halston
  • The Woman in the Window
  • Oxygen
  • Another Round
  • Concrete Cowboy
  • Love and Monsters
  • Death Becomes Her
  • Fantastic Mr. Fox
  • Thunder Force
  • 47 Ronin
  • In the Name of the Father

See all 302

World map

Highly rated films Mihkel is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Spider-Man: No Way Home
  • Drive My Car
  • Yuni
  • C'mon C'mon
  • The Worst Person in the World

Highly rated with Mihkel’s friends Patron

  • Fantastic Mr. Fox
  • The Matrix
  • Petite Maman
  • Minari
  • Bo Burnham: Inside
  • The Worst Person in the World
  • Titane
  • C'mon C'mon
  • The French Dispatch
  • Soul
  • The Father
  • Squid Game
  • Drive My Car
  • Sound of Metal
  • Shiva Baby
  • Pig
  • Dune
  • Spencer
  • Another Round
  • Nomadland
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Power of the Dog
  • Red Rocket
  • Licorice Pizza
  • The Matrix Reloaded
  • Judas and the Black Messiah
  • One Night in Miami...
  • The Green Knight
  • West Side Story
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Benedetta
  • Luca
  • The Last Duel
  • CODA
  • Bad Trip
  • Annette
  • No Sudden Move
  • Nobody
  • tick, tick...BOOM!
  • King Richard
  • Finch
  • Malignant
  • The Harder They Fall
  • The Sparks Brothers
  • Promising Young Woman
  • Passing
  • The Card Counter
  • No Time to Die
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Matrix Resurrections
  • News of the World
  • The Suicide Squad
  • Censor
  • The Matrix Revolutions
  • A Quiet Place Part II
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Lamb
  • Zola
  • Pieces of a Woman
  • The Dig

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more