By week

Jan Dec
  • 395 Films logged
  • 32.9 Average per month
  • 7.6 Average per week
Jan Dec
  • 6 Lists created
  • 0.5 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

The Edge of Seventeen

Jan 1

Last Film

Dinner for One

Dec 31

Diary Milestones

Radio Flyer
50th Jan 28
Metal Lords
100th Apr 11
Office Space
150th Jun 17
Sideways
200th Aug 29
Men
250th Oct 2
Persuasion
300th Nov 1
The Fence
350th Nov 22

Most Watched

Top Gun: Maverick

4 times

Fresh

twice

Everything Everywhere All at Once

twice

Top Gun

twice

Genres, countries & languages

Drama
167 films
Comedy
149 films
Thriller
100 films
Action
93 films
Adventure
74 films
Crime
60 films
Sci Fi
60 films
Horror
55 films
Mystery
52 films
Romance
45 films
USA
343 films
UK
61 films
France
23 films
Germany
17 films
Canada
16 films
Belgium
7 films
Estonia
6 films
Australia
6 films
Sweden
6 films
China
5 films
English
361 films
French
5 films
Estonian
4 films
German
3 films
Icelandic
2 films
Ukrainian
2 films
Swedish
2 films
Korean
2 films
Russian
1 film
Telugu
1 film
Music
Average 3.87
Romance
Average 3.79
Drama
Average 3.71
Adventure
Average 3.64
Action
Average 3.62
Sci Fi
Average 3.61
Crime
Average 3.60
Animation
Average 3.58
Documentary
Average 3.58
Horror
Average 3.57
Italy
Average 4.12
Sweden
Average 3.83
Belgium
Average 3.79
Greece
Average 3.75
Australia
Average 3.75
South Korea
Average 3.75
France
Average 3.74
Estonia
Average 3.67
Germany
Average 3.65
USA
Average 3.59
Estonian
Average 4.25
French
Average 4.00
English
Average 3.60

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mihkel’s most liked review

The Sleeping Beast

The Sleeping Beast

★★★★

this film convinced me all children are psychopaths

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Morbius
Average weighted rating:

1.6

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Craft of

Rated higher than average Patron

Premium Rush

★★★★★ vs 2.97

Star Wars: The Last Jedi

★★★★★ vs 2.99

Star Wars: The Force Awakens

★★★★★ vs 3.32

Top Gun

★★★★★ vs 3.34

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★★★ vs 2.37

Fresh

★★★★★ vs 3.40

Rated lower than average Patron

Twister

★½ vs 3.14

The Northman

★★½ vs 3.80

Mazes and Monsters

vs 2.12

Barton Fink

★★★ vs 4.06

Nosferatu

★★★ vs 3.89

Burning Days

★★★ vs 3.89

Films Mihkel watched in 2022

  • Dinner for One
  • White Noise
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Holiday
  • The 355
  • Elvis
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Bones and All
  • High Heat
  • Strange World
  • The Banshees of Inisherin
  • Violent Night
  • Crimes of the Future
  • Glass Onion
  • Knives Out
  • Wendell & Wild
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Top Gun: Maverick
  • The Player
  • Contact
  • My Next Guest with David Letterman and Volodymyr Zelenskyy
  • Ted 2
  • Ted
  • Barton Fink
  • Eat Pray Love
  • Four Christmases
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Thirteen Lives
  • Triangle of Sadness
  • Look Both Ways
  • Happiest Season
  • Falling for Christmas
  • D-Tox
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • 186 Kilometers
  • Comedy Queen
  • Karaoke
  • The Menu
  • Punch
  • Black Adam
  • The Son
  • The Fence
  • The Last Shift
  • My Policeman
  • Upon Entry
  • Spirited
  • Slumberland
  • Disenchanted
  • TÁR
  • Hanna
  • Smile
  • Linoleum
  • Hit Big
  • She Said
  • Call Jane
  • Women Talking
  • Armageddon Time
  • No Bears
  • Monica
  • The Wonder
  • Corsage
  • School Society
  • How to Build a Girl
  • Inside Man
  • Close
  • Summerlight and Then Comes The Night
  • Amsterdam
  • Poker Face
  • Decision to Leave
  • All That Breathes
  • Burning Days
  • My Neighbor Adolf
  • The Great Painter
  • Return to Seoul
  • Alcarràs
  • City of Lies
  • Jennifer's Body
  • The Lost King
  • Operation Mincemeat
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Morbius
  • Pearl
  • Palmer
  • The Mauritanian
  • Risky Business
  • Cha Cha Real Smooth
  • See How They Run
  • Enola Holmes 2
  • The Big Year
  • Lady Macbeth
  • Surrogates
  • Persuasion
  • Don't Worry Darling
  • The Sea Beast
  • The High Note
  • Barbarian
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • The Man from Toronto
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Irresistible
  • The Good Nurse
  • The Brave One
  • Ticket to Paradise
  • Top Gun: Maverick
  • Stillwater
  • Bros
  • The Ritual
  • To the Bone
  • The Call
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ant-Man
  • Kajillionaire
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Cedar Rapids
  • Fright Night
  • Werewolf by Night
  • Hocus Pocus 2
  • Hocus Pocus
  • She-Hulk: Attorney at Law
  • The Day After Tomorrow
  • Clerks III
  • Clerks II
  • Clerks
  • Vesper
  • No Exit
  • The Family Stone
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Under Siege
  • Luckiest Girl Alive
  • Spree
  • I Used to Be Famous
  • The Night House
  • The Black Phone
  • Dog
  • Day Shift
  • The Hunt
  • Men
  • Nope
  • In Bruges
  • RRR
  • Bullet Train
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • Do Revenge
  • The Bob's Burgers Movie
  • Ms. Marvel
  • Scream
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Pinocchio
  • Fresh
  • Bodies Bodies Bodies
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Greta
  • Confess, Fletch
  • Promising Young Woman
  • Fresh
  • Lightyear
  • Top Gun: Maverick
  • Déjà Vu
  • Ambulance
  • Emily the Criminal
  • Where the Crawdads Sing
  • X
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • Thor: Love and Thunder
  • Team Thor: Part 2
  • Team Thor
  • Thor: Ragnarok
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • Team Darryl
  • Jurassic World Dominion
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Fall
  • Moonfall
  • The Lost City
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Date Night
  • The Art of Getting By
  • Sideways
  • Me Time
  • Quiz Show
  • The Other Woman
  • There's Something About Mary
  • Cinderella Man
  • Robots
  • Nightmare Alley
  • Flightplan

See all 395

World map

Highly rated films Mihkel is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kadaisi Vivasayi
  • The First Slam Dunk
  • Joyland
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • The Quiet Girl
  • The Beasts
  • The Eight Mountains

Highly rated with Mihkel’s friends Patron

  • Petite Maman
  • RRR
  • Aftersun
  • TÁR
  • Dune
  • Red Rocket
  • Decision to Leave
  • Everything Everywhere All at Once
  • Nope
  • The Banshees of Inisherin
  • The Worst Person in the World
  • Bones and All
  • After Yang
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Top Gun: Maverick
  • Drive My Car
  • The Power of the Dog
  • The Fabelmans
  • West Side Story
  • The Lost Daughter
  • Turning Red
  • The Batman
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Licorice Pizza
  • Fire of Love
  • Jackass Forever
  • The Woman King
  • Triangle of Sadness
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • Glass Onion
  • Avatar: The Way of Water
  • The French Dispatch
  • Prey
  • All Quiet on the Western Front
  • The Northman
  • Kimi
  • Nightmare Alley
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Barbarian
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Wonder
  • Crimes of the Future
  • Encanto
  • Emily the Criminal
  • Cha Cha Real Smooth
  • Pearl
  • Three Thousand Years of Longing
  • Ambulance
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • X
  • Top Gun
  • The Menu
  • CODA
  • Hustle
  • Elvis
  • See How They Run
  • Don't Look Up
  • Bodies Bodies Bodies
  • Fresh
  • Do Revenge

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more