Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
04
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
03
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
09
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Glassland

Glassland

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sum of Histories

Sum of Histories

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Paradise Suite

The Paradise Suite

2015
×
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
24
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
Edit this entry  
12
The One I Love

The One I Love

2014
×
Edit this entry  
11
Big Game

Big Game

2014
×
Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
05
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
03
Lost River

Lost River

2014
×
Edit this entry  
29
Chappie

Chappie

2015
×
Edit this entry  
31
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rotor

Rotor

2015
×
Edit this entry  
24
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Edit this entry  
18
All the Time in the World

All the Time in the World

2011
×
★★
Edit this entry  
15
You're Not You

You're Not You

2014
×
Edit this entry