Rixt has logged 70 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Snowfever

Snowfever

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Paperman

Paperman

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Trance

Trance

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Loving Ibiza

Loving Ibiza

2013
×
Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lieve Céline

Lieve Céline

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl with Nine Wigs

The Girl with Nine Wigs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Upside Down

Upside Down

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Daylight

Daylight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Distant Neighborhood

A Distant Neighborhood

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Catfish

Catfish

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stille Nacht

Stille Nacht

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Electroshock

Electroshock

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Slipstream

Slipstream

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Resurrection of a Bastard

The Resurrection of a Bastard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Accused

Accused

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Love and Honor

Love and Honor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alibi

Alibi

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Dusk

Dusk

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Godforsaken!

Godforsaken!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Metropia

Metropia

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's All So Quiet

It's All So Quiet

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Furious

Furious

2011
×
★★★
Edit this entry